Kontinenty v pravěku - Evropa 1/3

24. května 2014 v 10:00 | blogplateosaurus |  Zajímavosti

Kontinenty v pravěku - Evropa 1/3
Zakládám nový seriál Kontinenty v pravěku . Každému kontinentu budou věnovány dva nebo tři díly . Bude to o živočiších , kteří žili na území daného kontinentu a také o tom , jak se kontinent vyvíjel . První tři díly budou o Evropě. Bude to vzdáleně něco podobného jako dokument Když dinosauři vládli světu . Na rozdíl od Když dinosauři vládli světu to nebude jen o dinosaurech .


Evropa byla v kambriu na jižní polokouli , v siluru také . Ve Skotsku je významné naleziště z období siluru . V té době na souši žili jen drobní živočichové - štíři , stonožky , mnohonožky a drápkovci . V mořích žili i obři . Byli to bezobratlí , ale dařilo se také obratlovcům . V siluru se jim vyvinuly čelisti , což je velká výhoda oproti bezčelistnatcům . V té době žil 7,5 cm velký acanthod climatius . Stával se kořistí členovců . Sám byl dravý . Bezobratlí byli vrcholoví predátoři . Mezi nimi byli dominantní zejména kyjonožci . Žili v moři , vypadali jako štíři , ale byli příbuzní ostrorepů . Největší z nich byl pterygotus. Mohl přesáhnout i délku tří metrů a měl klepeta určená k rozdrcení kořisti . Nebyl příliš rychlý . Obratlovci žili ve stínu členovců , kteří také již žili i na souši . Na rozhraní siluru a devonu se k acanthodům přidaly další skupiny čelistnatců. Paryby , placodermi a ryby . Oceány ovládli obratlovci . Ale stále nežili na souši . Ryby se rozšířily do sladkých vod . Souš pokryly lesy . Z jedné skupiny ryb se stali obojživelníci a z nich plazi . Plazi se objevili koncem karbonu . Z té doby jsou významná naleziště rovněž v Evropě a také v České republice . U nás byly nalezeny zkameněliny mnoha karbonských objživelníků . Většina jich byla vodních . Někteří měli končetiny malé a někteří je dokonce ztratili zcela . Někteří tehdejší objživelníci byli obrovští a obávaní predátoři . Crassygirinus měřil dva metry a byl obávaným predátorem . Žil ve vodě a nohy měl jen malé . Žil před 325 miliony lety . Byl v Prehistorickém parku, ale ve skutečnosti žil o 25 milionů let dříve. V té době žil obrovský hmyz . Největší hmyz , jaký kdy žil - meganeura . Rozpětí křídel měla 75 cm . Ale ještě větší byli zdejší stonožkovci . Arthropleura je největší suchozemský členovec, jaký kdy žil . Byla velká jako člověk a pravděpodobně byla býložravá . Plazi byli v té době novou skupinou a přesto někteří byli velcí . Edaphosaurus měřil 3 metry na délku . Na zádech měl plachtu na udržování tělesné teploty . Patřil mezi pelykosaury . Byl bližším příbuzným savců než diapsidních plazů a želv . Byl býložravý . Byl nalezen také v České republice v Nýřanech a také na Moravě .
zhora dolů :
climatius
pterygotus
crassygirinus
arthropleura
arthropleura - porovnání velikosti
meganeura
edaphosaurus


Kontinenty v pravěku budu psát pravidelně každou sobotu a středu . Samozřejmě až vypíši všechny kontinenty , tak tento projekt skončí . Mám v plánu popisy živočichů - eomaia , paralatitan , sinornithosaurus , troodon , a nějakých pravěkých chobotnatců . V průběhu příštího týdne bude soutěž , která bude mít dvacet otázek .
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 24. května 2014 v 20:28

Občas píšeš trochu zmatečně, ale věřím že se to časem vypiluje. Článek je zajímavý, jen podle mě edaphosaurus nebyl plaz, nýbrž synapsid, nebo-li též savcoplaz, savcovitý plaz. Jinak Tvůj článek, co se týče informací hodnotím kladně :).

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 24. května 2014 v 20:48

Pěkné, těším se na další část!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama