spinosaurus

12. května 2014 v 14:34 | blogplateosaurus |  Popisy konkrétních rodů
spis spinosaurus

Velikost - délka- 15-18 m , hmotnost 1100 kg
Období - křída , před 94 miliony lety
Výskyt - Afrika
potrava - po většinu roku ryby , v období sucha dinosauři a mršiny
Skupina- theropodi - spinosauři

V roce 1915 nalezli vědci v Egyptě několik pozůstatků obrovského predátora, z jehož zad vystupovaly trny dlouhé 2 metry. Nepodobal se žádnému tehdy známému druhu. Až v roce 2005 byla nalezena jeho kompletní horní čelist, která umožnila přesně zrekonstruovat skutečnou podobu.
Lebku měl podobnou jako krokodýl, ze zad mu vyrůstala plachta , dříve se myslelo, že udržování tělesné teploty, jelikož dinosauři byli pravděpodobně teplokrevní, tak proto zřejmě sloužila k zastrašování . Byl to největší masožravý dinosaurus , co kdy žil . Analýza jeho kostí a zubů provedená v roce 2010 odhalila překvapivou skutečnost: podle chemického složení fosilních pozůstatků se zdá, že žil spíše podobně jako dnešní krokodýli, než jako ostatní suchozemští dinosauři, trávil velkou část života ve vodě a živil se rybami. Do sladkých vod táhli obří pilouni rodu onchopristis . Onchopristis měřil osm metrů . Tažení onchoprististů byla pro spinosaury vyjímečná událost , podobně jako pro současné krokodýli přechody zeber a pakoňů přes řeku.
V období sucha měl spinosaurus problémy . V té době se živil především mršinami. To ale znamenalo konfrontaci s dalším obrovským i když o něco menším dravcem carcharodontosaurem . V té době byli časté tyto souboje . Mezi nimi se vítězství pravděpodobně střídalo . Spinosaurus v období sucha také dokázal lovit . Byly nalezeny otisky spinosaurovo příbuzných zubů na pterosaurovi . Také víme, že spinosaurův příbuzný baryonyx ulovil mládě iguanodona . Díky přizpůsobenosti spinosaura na řeky se po změnách klimatu stalo , že spinosaurus vyhynul . Někteří paleontologové si myslí, že to byl vodní živočich až tak hodně jako například lachtan a na souš se vracel jen naklást vejce. Spinosaurus je v dokumentu Planeta dinosaurů z roku 2011 .

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 12. května 2014 v 14:54

Ty obrázky vypadají tak realisticky, nádhera!

2 HAAS HAAS | Web | 12. května 2014 v 15:15

Pěkné, ale já bych hlavně uvedl, že byl v Jurském parku 3.

3 blogplateosaurus blogplateosaurus | 12. května 2014 v 18:17

Co bude příště : Zítra dám na blog popis placeriase . Také chystám 5+2 dílný seriál vývoj savců .

4 martinoraptor martinoraptor | Web | 12. května 2014 v 18:26

Nádherný popis a ty obrásky jsou taky skvělé, nemám co vytknout.

5 HAAS HAAS | Web | 12. května 2014 v 18:36

Nějaký dokument o dinosaurech z Česka prý vznikl minulý rok (napiš si na YouTube "Český dinosaurus" a mělo by Ti to najít oficiální ukázku), ale o celém průběhu vývoje života tady bohužel žádný není. To snad není o žádné zemi...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama