Kambrium

7. června 2014 v 10:01 | blogplateosaurus |  Geologická období

Kambrium
Kambrium je prvním obdobím prvohor .Bylo velkým mezníkem dějin . Objevili se totiž dravci . Začalo se lovit . Objevily se oči . V tomto období byli živočichové výhradně mořští a velmi zvláštní . Jen málo živočichů z tohoto období připomíná něco, co najdeme v současné době . V té době již existovaly korálové útesy , na kterých bujel život . Největším kontinentem byla Gondwana , která se rozkládala na velké části jižní polokoule .

Dominantní členovci : V Kambriu dominovali členovci . Velmi úspěšní byli zástupci jedné skupiny. Byli to trilobiti .Většinou se pohybovali po mořském dně , některé druhy i plavaly . Trilobiti za svůj úspěch vděčí především dvěma věcem . Měli výborný zrak , byli to první tvorové s dokonalým zrakem . Měli ho výrazně lepší než člověk . Dalším plusem byla vnější kostra - exoskelet . Trilobiti jsou obecně velmi známí . To se však o jiných kambrických členovcích říci nedá . Někteří nebyli příliš velcí . Opabinia byla okolo čtyř cm dlouhá , ale měla pět očí . Měla jakýsi chobot na chytání potravy . Opabinia tedy mohla včas zjistit o predátorovi . Hallucigenia byla rovněž drobná . Měla nohy pro pohyb na dně a velké ostny na hřbetě , aby se uchránila útoku .Tím nebezpečím byl anomalocaris - první velký predátor planety Země . Měřil 60 cm , čínský druh i jeden a půl metru . V tehdejších mořích byl bezkonkurenčním predátorem.


anomalocaris:


Velký objev : Z Kambria jsou nejvýznamnější naleziště v Kanadě a jižní Číně . Byli tam nacházeni živočichové bez vnitřní opory těla . Byli to bezobratlí . Až na několik výjimek . Ani pikaia neměla páteř . Měla jen její náznak - strunu hřbetní . Živočichové se strunou hřbetní žijí i v současné době . Patří mezi ně pláštěnci a bezlebeční . Vypadají velmi primitivně a primitivní jsou , je to však první stádium vývoje k obratlovcům . V kambriu však nežili jen tito strunatci bez páteře . Žili také živočichové s páteří - první obratlovci . Mezi ně patří rody haikouichtys , myllokunmingia . Měřili jen několik centimetrů . Neměli čelisti , filtrovali plankton . Byli to předchůdci všech pozdějších obratlovců , včetně člověka . Myllokunmingia žila v Číně , kde využívala páteře , díky které byla rychlejší než bezobratlí predátoři , jakými byli například markuelia a anomalocaris . Zatímco tito pradávní členovci vyhynuli , tak první obratlovci přežili a o přibližně sto milionů let později se stali těmi největšími tvory na této planetě .
myllokunmingia:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 7. června 2014 v 10:14

Hezky!

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 7. června 2014 v 14:42

Moc Pěkné!!

3 martinoraptor martinoraptor | Web | 7. června 2014 v 20:01

Moc hezké!!!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama