Ordovik

9. června 2014 v 19:47 | blogplateosaurus |  Geologická období

Ordovik
Před : 490 - 435 miliony lety

Nejhojnější skupiny : trilobiti , graptoliti

Život : téměř jen v moři

Naši předchůdci : bezčelistnatciOrdovik je druhým obdobím prvohor . Život existoval především v oceánu. Podobně jako v kambriu převládali členovci trilobiti a polostrunatci graptoliti . Samozřejmě byli nesmírně hojní ostnokožci , hojnější než dnes . Vrcholoví predátoři patřili mezi hlavonožce a kyjonožce .Mocní predátoři


Nejmocnějšími tvory ordoviku byli orthoconi , většinou nebyli zvlášť velcí , ale někteří mohli měřit až 8 metrů . Patřili do skupiny hlavonožců se schránkou . Jediným současným hlavonožcem se schránkou je loděnka hlubinná . Ostatní hlavonožci schránku nemají . Orthoconi byli příbuzní s loděnkou , ale mnohokrát větší .Měli silná chapadla , která drtila schránky . Byli to vrcholoví predátoři tehdejší doby . Byli tu také kyjonožci . Připomínají štíra , ale jsou příbuzní s ostrorepy . Měřili až jeden metr , přičemž v siluru dorostli ještě větší velikosti .
ObratlovciArandaspis je nejznámějším ordovickým obratlovcem . Patřil mezi bezčelistnatce . Potravu filtroval otvorem podobným ústům . Nebyl to příliš dobrý plavec . Žil na korálových útesech . Byl chutným soustem pro mnoho predátorů . Obratlovci nebyli v té době dominantními tvory . To ani v siluru .


Hromadné vymíráníNa konci ordoviku bylo první z velké pětky hromadných vymírání . Ví se , že se v té době výrazně ochladilo . Co ochlazení způsobilo , to nikdo neví . Existují teorie , že výbuchy supervulkánů , či výbuch supernovy v naší galaxii anebo něco úplně jiného . Kolik procent druhů vyhynulo se také neví s jistotou . Fauna , která se po hromadném vymírání vyvinula , se překvapivě podobá té ordovické .
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 10. června 2014 v 15:58

Velice zdařilý článek!!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama