Vývoj plazů 1/8 - vznik

9. června 2014 v 12:00 | blogplateosaurus |  Vývoj plazů

Vývoj plazů 1/8 - vznikJe tu zcela nečekaný seriál vývoj plazů . Navazuje na vývoj savců , který jsem psal od 14 do 19 května .


V devonu se objevili první obojživelníci . Přestože se dokázali pohybovat po souši , byli vázáni na vodu . Prvním důvodem byla kůže , ta nesmí vyschnout , jinak obojživelník uhyne . To znamená , že obojživelníci musí žít ve vlhkém prostředí .Druhým důvodem jsou vajíčka , ty obojživelníci musí klást vody . Kladou je do jezero či řeky nebo do bromélie a někteří je nosí na zádech . Tyto vajíčka se podobají rybím jikrám . Na souši je tolik suchých míst a na nich žádný obratlovec nežil . Koncem karbonu se jedné skupině obojživelníků podařilo vytvořit nepropustnou kůži a vajíčka s kožovitým obalem , která se mohla klást i na suchá místa . Tak se zrodili plazi . Nejstarší plazi pochází z karbonu . První plazi nebyli velcí . Jedním z nejstarších známých plazů je hylonomus . Měřil 20 centimetrů a živil se menšími bezobratlími.

dole : hylonomus


Rozlišujeme tři základní skupiny plazů . Anapsidy , diapsidy a synapsidy . Anapsidi přežívají v podobě želv (možná jsou želvy zvlášť ) , diapsidi v podobě hadů , ještěrů , haterií , krokodýlů a vývojově i ptáků , synapsidi v podobě vývojových potomků savců . Hylonomus patřil mez anapsidy . V permu stále byli anapsidi velmi hojní a zástupci jedné čeledě dorůstaly ohromné velikosti . Byli to například bunostegos , pareiasaurus a scutosaurus . Scutosaurus byl těžce obrněný a obrovský . Vážil kolem jedné tuny . Byl dokonale obrněný . Byl to býložravec.


scutosaurus


Vrcholovými predátory byli někteří zástupci skupiny therapsida , kterým se budu věnovat v dalším díle . Tento nátlak ze strany predátorů , který kdysi vyvolal přesun mnohých živočichů na souš , měl teď opačný význam . Někteří plazi se vrátili do vody . První plazi se vydali do vody záhy , již začátkem permu . Jedním z prvních byl mesosaurus . Živil se rybami . Dorůstal délky až jednoho metru . Z těchto primitivných plazů dodnes přežily jen želvy a ani to není jisté, jestli mezi ně skutečně patří . Jiná skupina byla úspěšnější - diapsidi .


mesosaurus
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 9. června 2014 v 16:12

To je moc a moc zajímavé, nemůžu se dočkat na další vývoj plazů!!

2 martinoraptor martinoraptor | Web | 9. června 2014 v 19:37

Moc hezké, těším se na pokračování.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama