Život v geologických obdobích - 3. díl - silur 2/2

19. prosince 2014 v 11:17 | blogplateosaurus |  Život v geologických obdobích
Shrnutí minulé části: V minulém díle samice euryptera ulovila trilobita rodu dalmanites a poté putovala do sladkých vod. Již předtím se spářila a v mělké řece nakladla vejce, která avšak ohrožoval brontoscorpio. Na souši se již usidlovali první živočichové a vyšší rostliny. V oceánu jiný brontoscorpio číhal na hejno acanthoda rodu climatius.


Život v geologických obdobích - 3. díl - silur 2/2

Samice rodu eurypterus spěchá na pomoc mláďatům, brontoscorpio se však blíží. Eurypterus je větší, ale brontoscorpio je k mláďatům blíž a je odhodlaný je ulovit. Nakonec se samici euryptera podařilo dostat až k mláďatům a brontoscorpio prchá. Všechna mláďata tentokrát přežila. Ovšem samice je bude chránit již jen týden. Dospělý eurypterus se svou průměrnou délko 1,3 metru patří mezi nejvrcholovější predátory siluru. Mláďata však měří pouhých 11 centimetrů a snadno by se mohla stát kořistí kdejakého predátora. V těchto sladkých vodách jsou však v mnohem větším bezpečí než v oceánu. V oceánu hejno climatiů chytá svou drobnou kořist, ale netuší, že někdo mnohem větší je sleduje. Sleduje je devadesáticentimetrový štír rodu brontoscorpio. Připravuje se na nejvhodnější chvíli k útoků. Poté proti climatim vystartuje, ovšem climatiové se rychle rozprchnou na všechny strany a predátorovi snadno unikli. Brontoscorpio se však zaměřil na snadnější kořist, na pravěkého ostnokožce rodu cystoid. I přes jeho brnění ho v klepetech rozdrtí. Ovšem za brontoscorpiem se blíží něco většího. Je to pterygotus, pravděpodobně největší silurský kyjonožec. Je to největší predátor období siluru. Brontoscorpia nabere na svá ohromná klepeta. Ovšem brontoscorpio není bezbranný a pterygota bodne klepety. Ovšem pterygotus ho převráti a klepety rozmačká. Pterygotus je zde nejvrcholovějším predátorem.
Pterygotus:

Zpět do sladkých vod, kde uběhlo 10 dnů od útoku brontoscorpia na mláďata euryptera. Ne všechna mláďata samozřejmě přežila. Samice je stále ještě chrání, ale v těchto sladkých vodách nemá dostatek potravy a další den ráno se vrací do oceánu. Mláďata se teď již budou muset o sebe postarat sama. Zůstanou v řece, kde jsou ve větším bezpečí. Jsou dlouhá 15 centimetrů a loví drobnou kořist. V moři by jich jen málo přežilo, ale zde je predátorů málo.
eurypterus:
Pokud vystoupíme nad vodní hladinu, tak narazíme na souš, která je pustá, ale u pobřeží již rostou rostliny a jsou zde i živočichové.
Toto je pneumodesmus, nejstarší známý suchozemský živočich, patří mezi stonožkovce a měří jeden centimetr.

Posuňme se nyní o tři měsíce dopředu. Mláďata euryptera se již připravují opustit bezpečí sladkých vod. Jsou již dlouhá 48 centimetrů a zdejší vody pro ně neskrývají dostatek potravy. Plavou po proudu řeky a dostanou se do moře. Svojí matku již neposnávají a mohla by je také napadnout. V moři se hodně mláďat stane kořistí jiných predátorů, ale tak, která se dožijí dospělosti (tedy pokud jde o samice) se vrátí naklást vejce na to samé místo, kde se před dvěmi lety sami vylíhli.
V oceánech putují do svých trdlišť hejna climatiů (na obrázku). Samice vypustí vajíčka a samci bojují, aby je mohli oplodnit. Silur byl poměrně krátkým geologickým obdobím, trval "pouze" 24 milionů let, ale vyvinula se spousta nových skupin živočichů a začala kolonizace souše. V následujícím období zvaném devon se obratlovci stali dominantními tvory a na souš se vydala spousta živočichů a rostlin. Ale o tom až příště, tedy koncem příštího týdne.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 cichal.m cichal.m | 19. prosince 2014 v 13:23

Zajimave. :D

2 HAAS HAAS | Web | 19. prosince 2014 v 14:29

Pěkné, akorát stručné.

3 Martinoraptor Martinoraptor | Web | 19. prosince 2014 v 19:56

Hezké.

4 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 20. prosince 2014 v 22:07

Moc pěkný článek, těším se na pokračování :).

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama