Astronomie

Slunce

25. prosince 2014 v 11:32 | blogplateosaurus
Poprvé píši článek do rubriky astronomie (pokud pominu včerejší úvodní článek).

Slunce

Slunce je jednou z velmi mnoha hvězd v naší galaxii a obíhají kolem něho planety a další objekty Sluneční soustavy. Slunce vzniklo před 4,6 miliardami let. Obíhá kolem středu naší galaxie a jeden oběh trvá 230 milionů let. Slunce je hvězda průměrné velikosti. Slunce je středem Sluneční soustavy a obíhá kolem něho osm planet, tři trpasličí planty, spousta komet a asteroidů. Průměr Slunce je 1,4 milionů kilometrů. Celkově obsahuje okolo 99,8 % hmoty sluneční soustavy.. Na povrchu je teplota zhruba 5500°C a v jádru je 15 milionů °C. Slunce se skládá z 92 % z vodíku, 7,87 % z hélia, 0,6 z kyslíku a zastoupení ostatních plynů je nepatrné. Slunce vyzařuje každou sekundu obrovské množství energie už od svého vzniku a bude je vyzařovat ještě 5-7 miliard let. Poté se z něho stane červený obr a pohltí některé planety Sluneční soustavy.
Uprostřed Slunce je jádro, ve kterém je nejvyšší teplota v naší sluneční soustavě- takřka 15 milionů °C. V jádru vznikají různé plyny a také tam vzniká samotné teplo a energie. Další částí Slunce je vrstva v zářivé rovnováze, která je široká 500 tisíc km a obklopuje jádro. Další částí je konvektivní zóna, která je široká 200 kilometrů. Další částí je fotosféra, ze které vybíhají různé sluneční skvrny a protuberance. Další část Slunce je chromosféra, která je relativně tenká. Oblast nad chromosférou se nazývá koróna. Je to jakási řídká horní atmosféra Slunce, která nemá ostré hranice a zasahuje hluboko do Sluneční soustavy.

Astronomie

24. prosince 2014 v 9:45 | blogplateosaurus
Již v době, kdy jsem začínal s blogem (1. května 2014), jsem sliboval, že na mém blogu budu psát také o astronomii. Teď jsem se proto rozhodl, že rubriku astronomie založím a budu do ni přidávat články. Začnu naší sluneční soustavou. První článek bude pojednávat o Slunci a napíši ho zítra. Mimoto, dnes zde ještě bude ještě jeden článek, možná i více.
 
 

Reklama