Vyhubení živočichové

vakovlk tasmánský

7. října 2014 v 12:50 | blogplateosaurus
Vakovlk tasmánský byl velký dravý vačnatec. Vyskytoval se v Austrálii, Tasmánii a Nové Guinei. Nejstarší fosílie vakovlka tasmánského pochází z doby raného pliocénu před čtyřmi miliony let. V Tasmánii žil do dvacátého století. V kontinentální Austrálii vyhynul asi před 2000 lety. Je možné, že na jeho vyhynutí v Austrálii se podílel také pes dingo, který byl do Austrálie lidmi zavlečen a jelikož v Austrálii nikdy žádná šelma nežila, tak pes dingo představoval pro vakovlka nebezpečí. Vakovlk byl sice o něco větší než pes dingo, ale pes dingo mohl do Austrálie přenést i různé nemoci. Vakovlk sice trochu připomíná psa, ovšem patří mezi vačnatce a jeho nejbližší příbuzný je ďábel medvědovitý. Vakovlk je největší dravý vačnatec žijící v holocénu. Mláďata rodil malá, slepá, nevyvinutá a dále se mláďata vyvíjela ve vaku stejně jako dnešní vačnatci. Vakovlk byl dlouhý přes jeden metr a vážil do 35 kilogramů. Byl to především noční a soumračný živočich s dobrým zrakem. Člověku se snažil vyhnout. Nebyl to příliš rychlý běžec, zato byl velice vytrvalý a za kořistí se zřejmě byl schopen hnát hodiny. Lovil klokany, vombaty, ptáky a další živočichy. Studie uskutečněná v roce 2011, která byla provedena nejnovějšími výzkumnými technikami poukázala, že vakovlk měl poměrně slabý skus a živil se spíše menšími zvířaty.
V devatenáctém století, když se v Tasmánii usídlili Evropané, vakovlkové možná občas ulovili nějakou ovci a zemědělci a lovci začali vakovlka vybíjet. Dokonce byly vyhlášeny vysoké pěněžní odměny za každého zabitého vakovlka. Počty vakovlků začaly klesat. Existuje také teorie, že hlavní příčinou vyhynutí byla nějaká nemoc, ovšem podle nejpravděpodobnější teorie doplatili vakovlci na zlo některých lidí. Roku 1930 byl zastřelen poslední známý vakovlk žijící v divoké přírodě. Poslední vakovlk žijící v zajetí zahynul 7.září roku 1936. Existují nepřímé důkazy, že v přírodě existoval do roku 1960. V letech 1967-1973 bylo provedeno intenzivní pátrání po vakovlkovi, ovšem nebyl nalezen jediný důkaz proto, že ještě nevyhynul. Bylo také mnoho nepotvrzených pozorování vakovlka, dokonce existuje i video běžícího zvířete, ovšem toto video je tak nekvalitní, že není poznat o jaké zvíře se jedná, ovšem autor videa si myslí, že se jedná o záznam vakovlka. Nová neověřená pozorování stále přibývají, ovšem vědcům se od roku 1960 nepodařilo najít jediný, byť trochu přesvědčivý důkaz o existenci vakovlka. Byla vyhlášena odměna za prokázání existence vakovlka v hodnotě 250 000 dolarů, což je v přepočtu přibližně 5,5 milionu kč. Další šancí pro přežití vakovlka je naklonování, bylo již nalezo několik poměrně dobře zachovalých pozůstatků DNA, ale stále nejsou tak dobře zachovalé, aby se z nich v současnosti povedlo vakovlka úspěšně naklonovat.

Zebra kvaga

13. srpna 2014 v 10:59 | blogplateosaurus
Zebra kvaga je vyhubený poddruh zebry. Vyskytovala se v Jižní Africe. V kohoutku byla vysoká okolo 130 centimetrů a dlouhá byla okolo dvou a půl metru. Nejbližší příbuznou této vyhubené zebry je zebra stepní. Měla bílé břicho a nohy, na hlavě a krku měla bílé pruhy, boky a záda měla hnědé. Na trupu neměla pruhy pravděpodobně proto, že v té oblasti kde žila, nežilo přiliš šelem ani much. O chování kvagy ve volné přírodě se toho mnoho neví. Živila se především spásáním trávy a když byl nedostatek potravy, tak se zřejmě živila listím. Často se také používá název kwaga.

Na počátku 19. století žila zebra kvaga ve velikých stádech v Jížní Africe. Poté se na jih Afriky dostali evropané a začali kvagy hromadně vybíjet. Vybíjení bylo tak rychlé, že je zoologové nestačili převézt do zoologických zahrad. V roce 1878 byla zastřelena poslední kvaga ve volné přírodě. Kvagy byli ještě chovány v různých ZOO, ale bohužel byly většinou staré nebo neschopné rozmnožování. Poslední kvaga uhynula 12. srpna 1883. Naštěstí stále existuje naděje, že kvaga bude opět existovat. Díky příbuznosti se zebrou stepní je možné, že se ji někdy podaří naklonovat.

kozorožec pyrenejský

5. července 2014 v 17:27 | blogplateosaurus
Poprvé píši do rubriky vyhubená zvířata. O této rubrice jsem již psal v článku novinky na blogu dne 19. června.

kozorožec pyrenejský

Kozorožec pyrenejský je vyhubený poddruh kozorožce. Kozorožec pyrenejský byl vždy ceněnou lovnou zvěří. Intenzivní lov, pytláctví, pastevní konkurence kamzíků, domácích koz a dobytka a především infekční onemocnění, přenášená potravními konkurenty byli hlavní důvody vyhynutí kozorožce pyrenejského. Kozorožec pyrenejský žil na Pyrenejském poloostrově v horách. Měl krátkou srst, která se lišila v závislosti na ročním období. Vyskytoval se v některých částech Francie, Portugalska, Španělska a Andorry. Roku 2009 se vědci pokoušeli kozorožce pyrenejského naklonovat. Klonování se podařilo, ale bohužel kozorožec zemřel sedm minut poté, co byl naklonován.

 
 

Reklama